Jevgeni Zolotko "Jaakobi redel"

Jevgeni Zolotko
Jaakobi redel
25.06.-31.07.2022
Näituse avamine 22.06. kell 17!

Kolmapäeval, 22. juunil kell 17.00 avatakse Rüki galeriis Jevgeni Zolotko näitus „Jaakobi redel“. Esmaselt eksponeeriti installatsiooni Tallinna Kunstihoones näitusel “Olge te hoitud ja armastatud” (kuraator Tamara Luuk). Rüki galeriis saab näha selle teose ruumispetsiifikaga kohandatud versiooni. 

„Seinal eksponeeritud fotoseerias on kujutatud noort meest, kes lõhub puitredelit. Pilt pärineb Jaakobi nägemusest. Jaakob, kes petab välja oma isalt ja vennalt esmasündinu õiguse (sellega kaasnes nii vara kui ka uue inimsoo sigitamise õigus) näeb unes, et jumal saadab inglitega talle redeli maa ja taeva vahele, kinnitades sellega oma soosingut. Siin ilmneb just Zolotko kui moraalse arbiteri roll: noor mees ei lase Jaakobil võtta seda, mis ei kuulu talle, vaid lõhub taevase redeli. Zolotko positsioon sel näitusel ei ole kahtlemata ebameeldivalt didaktiline, vaid ta otsib kaastunnet neile, kes seda väärivad ja vajavad,” kirjutab Tallinna Kunstihoone näitusest Triin Metsla.  

Jevgeni Zolotko (1983) lõpetas Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuri eriala (BA, 2008) ning jätkas õpinguid Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri erialal (MA, 2010). Alates aastast 2007 on Zolotko töötanud erinevates Eesti haridusasutustes: Tallinna Tehnikaülikooli Tartu kolledžis, Eesti Kunstiakadeemias ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Ta on oma loomingu eest pälvinud erinevaid tunnustusi: Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi Köler Prize (2011), A. Starkopfi nimeline skulptuuripreemia (2012), kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia (2013), Tartu Kultuurikandja nominent (2016), ajakirja Akadeemia kunstiauhind (2016), Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali peapreemia (2020). Jevgeni Zolotko on üks riikliku kunstnikupalga saajaid aastatel 2021–2023. 

Kunstniku teoseid on Eesti Kunstimuuseumis, Tartu Kunstimuuseumis ning erakogudes. Viimase viie aasta jooksul on tema loomingut eksponeeritud Saksamaal, Venemaal, Prantsusmaal, Lätis ja Eestis.  

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Viljandi Linnavalitsus. 

Press
15.07.2022
Jevgeni Zolotko mustvalge melanhoolia. Johanna Jolen Kuzmenko

Eelmine
Margit Lõhmus "Ei saa läbi +- Armastusetuba"
Järgmine
Ava oma (s)ilmad